از سفرتان بنویسید، جایزه بگیرید

نوشتن خاطرات یکی از ارکان جدا نشدنی سفر است. در گذشته های دور شاید نوشتن رویدادهایی که در طول سفر اتفاق می افتاد، آنچنان ارزشمند بود که گاه دلیل اصلی به جان خریدن مخاطرات و سختی های سفر می شد. همین نکته بود که در گذشته گردشگران را «ماجراجو» می خواندند.

فرآوری: مهسا رضایی -بخش ادبیات تبیان
سفر

گواه این نکته خاطرات بسیاری از گردشگران قدیمی نظیر مارکو پولو، بازرگان ایتالیایی است، اما نوشتن خاطرات سفر جدا از مشهور شدن و ابراز وجود چه فوایدی برای خوانندگان داشته است؟

یکی از اصلی ترین دلایل جذابیت خواندن سفرنامه ها، آشنا شدن با مناطقی بود که برای بیشتر افراد جامعه دور از دسترس قرار داشت.

در جهان کنونی ثبت خاطرات سفر به هیچ وجه معنای نوشتن در مورد چگونگی سفر با خانواده یا تشریح جز به جز وقایع شخصی نیست. آنچه یک نوشته شخصی را در حوزه ادبیات سفر ارزشمند و دیگران را به خواندنش ترغیب می کند، یک نوشته آموزشی است که به دیگران کمک می کند با خواندن تجارب نویسنده درخصوص زمان و مکان سفر، فرهنگ های مناطق دیگر و رویدادهای خاص به درک بهتری از یک مقصد گردشگری که تاکنون به آن سفر نکرده، دست یابند؛ معمولا توصیه هایی که در لابه لای این قبیل نوشته ها گنجانده می شوند، به دلیل واقعی و ملموس بودن، قابل فهم تر هستند و راحت تر می توانند تعمیم داده شوند.

برای آن که یک سفرنامه، ارزش خواندن پیدا کند و مورد توجه خوانندگان داخلی و حتی خارجی قرار بگیرد باید چند مورد مهم را در نظر گرفت:

زیاد سفر کنید: باید توجه داشت که نمی توان در هر سفر یک سفرنامه ارزشمند نوشت، اما برای رسیدن به چنین مقصودی، باید زیاد سفر کرد تا بتوان یک درک کلی و جامع نسبت به این پدیده کسب کرد.

زیاد بنویسید: در ابتدای راه نوشتن سفرنامه نیاز نیست که کاملا طبق اصول صحیح بنویسید. توجه به تمام اصول سفرنامه نویسی ممکن است شما را از ابراز صحیح احساسات و تجربه ها باز دارد. پس بهتر است در مراحل ابتدایی سعی کنید به نوشتن هر آنچه به ذهنتان می رسد، اقدام کنید تا بتوانید از قالب خشک نویسی خارج شده و پس از وارد شدن به مرحله روان نویسی به رعایت اصول صحیح اقدام کنید.

سفرنامه های قبلی را بخوانید.

با دقت کشف کنید: بسادگی از هر چیز عبور نکنید.

عمومیت بخشیدن به تجربه ها: برای آن که نوشته های شما سمت و سوی خاصی بگیرد و به اصطلاح دارای سبک شود، بهتر است نخست به یک خودشناسی رسیده و با تکیه بر خصوصیات فردی، تجربه هایتان را منحصربه فرد کنید.

مسابقات جهانی سفرنامه ��ویسی

هدفمند کردن سفر یکی از ماموریت های اصلی و مهم سازمان های جهانی مرتبط در این حوزه است. درخصوص تحقق چنین ماموریتی، سفرنامه نویسی بسیار تشویق می شود. یکی از این تشویق ها که بسیار هم موفق بوده، برگزاری مسابقات جهانی سفرنامه نویسی است. در اینجا به برخی از مهم ترین این رقابت ها پرداخته می شود.

رقابت سفرنامه نویسی روزنامه تلگراف

روزنامه انگلیسی تلگراف مدت سه سال است رقابت سفرنامه نویسی را در دو بخش هفتگی و سالانه برگزار می کند. رقابت سالانه این روزنامه جنبه ملی داشته و فقط افراد مقیم انگلستان می توانند در آن شرکت کنند. به نفر اول هر هفته مبلغ 200 پوند (یک میلیون تومان) داده می شود، اما رقابت سالانه روزنامه تلگراف جهانی است و همگان امکان شرکت در آن و برنده شدن جایزه هزار پوندی (حدود پنج میلیون تومان) را دارند. علاقه مندان باید سفرنامه خود را فقط در 500 کلمه بنویسند و سفری که سفرنامه براساس آن نوشته شده باید طی یک ماه گذشته صورت گرفته باشد و سفرهای قدیمی امکان ثبت در این رقابت را ندارد.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به آدرس telegraph.co.uk مراجعه کنید.

رقابت سفرنامه نویسی نشنال ژئوگرافی

موسسه نشنال ژئوگرافی در رقابت سالانه ای، با هدف ایجاد دو اصل اختصار و جامعیت، به برندگانش فرصت حضور در سفری رویایی به مناطق مختلف جهان را می دهد. سال 2014 شرکت کنندگان باید سفرنامه خود را فقط در 200 کلمه بنویسند. برنده امسال یک سفر اکتشافی ده روزه دو نفره به ویتنام را به دست خواهد آورد که شامل اقامت شبانه در قایق های چینی روی دریاچه و دیدار از 23 مقصد گردشگری این کشور است. سازمان هواپیمایی ویتنام نیز برای حمایت از این مسابقه، همه پروازهای داخلی بین مقصدهای مختلف گردشگری را برعهده گرفته است. علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به وب سایت نشنال ژئوگرافی مراجعه کنند.

هدفمند کردن سفر یکی از ماموریت های اصلی و مهم سازمان های جهانی مرتبط در این حوزه است. درخصوص تحقق چنین ماموریتی، سفرنامه نویسی بسیار تشویق می شود.
مسابقه جهانی ایندیپندنت

روزنامه ایندیپندنت شاید قدیمی ترین موسسه ای است که رقابت های جهانی سفرنامه نویسی را برگزار می کند.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر جهت چگونگی شرکت می توانند به آدرس bradtguides.com مراجعه کنند.

جذاب ترین ها را از کجا بخوانیم

جدا از لذت نوشتن خاطرات سفر که البته مهارت و تجربه بالایی می خواهد، خواندن تجربه سفر های دیگران در قالب سفرنامه، نیز خالی از لطف نیست. امروزه سفرنامه های بسیار خوبی در بسیاری از سایت های اینترنتی قابل دسترس هستند که علاوه بر جنبه های آموزشی بسیار، همچون یک رمان ماجراجویانه یا شیرین برای پر کردن اوقات فراغت گزینه بسیار مناسبی محسوب می شوند.

TripAdvisor.com

سایت «مشاور سفر» یکی از وبسایت های موفق گردشگری است که علاوه بر ارائه اطلاعات درخصوص مقاصد گردشگری مختلف، مرجع کاملی از سفرنامه های گوناگون است. در این سایت همچنین تالارهای گفت وگوی بسیاری وجود دارد. شاید مهم ترین ویژگی این سایت، پرداختن به مقاصدی باشد که کمتر جهانی شده اند.

travelwriters.co.uk

سایت «نویسندگان سفر» یکی از منحصر به فردترین سایت ها در حوزه سفرنامه است. این سایت با گردآوری نویسندگان مطرح این صنعت، توانسته به صورت یک مرجع کامل از سفرنامه های مختلف، خود را مطرح کند.

travel.nationalgeographic.com

سایت «نشنال ژئوگرافی» یا همان جغرافیای ملی قطعا یکی از شناخته شده ترین برندها در حوزه گردشگری و سفر محسوب می شود. این کمپانی بزرگ در طول حیات خود توانسته تمام مقاصد مهم و شناخته شده و همچنین مقاصد بکر و ناشناخته را به صورت آرشیو کامل و جامعی در اختیار کاربرانش قرار دهد.

بهترین کتاب های سفرنامه در جهان

«در جاده» نوشته جک کروآک: این کتاب که از سوی یک گردشگر آمریکایی تبار نوشته شده، مرجعی برای توصیه های پزشکی و بهداشتی تمام نقاط جهان محسوب می شود.

«ساحل گردی» نوشته جاناتان رابن: این کتاب داستان سفر 4000 مایلی نویسنده به دور بریتانیا، فقط با یک قایق بادبانی است.

«نوشته هایی از یک جزیره کوچک» نوشته بیل بریسون: این کتاب که با نثری هتاکانه به نوعی جامعه مدرن انگلستان را نقد می کند، قصه مردی است که تمامی زندگی اش در لندن را به قصد مهاجرت به جزیره ای ناشناخته و دور ترک می کند.

«ساحل» نوشته الکس گارلند: این کتاب روایت یک بک پکر است که به دنبال بهشت روی زمین به سفر می پردازد.

«بازار بزرگ راه آهن» نوشته پل تروکس: مسلما این کتاب یکی از بهترین سفرنامه هایی است که تاکنون نوشته شده است. نویسنده در کتابش سفر چهارماهه ای را که با قطار به دور اروپا و سپس آسیای غربی و شرق میانه داشته است، توصیف می کند. این کتاب به عنوان یکی از بهترین کتاب های راهنمای سفر با قطار در جهان شناخته شده است.


منبع: جام جم- آیسا اسدی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه